Oto Jak dostać dotację na fotowoltaikę (i Jak Możesz To Skopiować) - dom z ogrodem

dopłaty do fotowoltaiki

Zastosowanie fotowoltaiki

Pojęcie fotowoltaika oznacza po prostu osobną dziedzinę nauki i techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Ujmując to nieco inaczej, fotowoltaika oznacza wytwarzanie prądu elektrycznego z pr

Oto Jak dostać dotację na fotowoltaikę (i Jak Możesz To Skopiować) - dom z ogrodem dopłaty do fotowoltaiki
omieniowania słonecznego za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika jest więc wykorzystywana w gałęzi przemysłu zwanej energetyką słoneczną, która zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Fotowoltaika jest także wykorzystywana w produkcji oraz ulepszaniu paneli fotowoltaicznych. Ta dziedzina nauki znajduje zastosowanie zarówno w celach ekologicznych, jak i praktycznych. Ze względów ekologicznych fotowoltaika jest wykorzystywana tam, gdzie ekologia jest ważniejsza niż ekonomia. Jeśli zaś chodzi o kwestie praktycznego zastosowania to fotowoltaika jest używana wszędzie tam, gdzie jest dostępne promieniowanie słoneczne. Uogólniając fotowoltaika zajmuje się konstruowaniem ogniw fotowoltaicznych, które korzystając z promieniowania słonecznego zamieniają je w prąd elektryczny.


Panele słoneczne a pogoda

Panele słoneczne korzystają z promieniowania słonecznego w celu przemiany tej energii w energię elektryczną, więc ich działanie jest w dużej mierze uzależnione od warunków pogodowych. Oczywistym jest, że panele fotowoltaiczne będą działać w trakcie dnia, kiedy jest dostęp do światła słonecznego. Jednak niewielka popularność paneli słonecznych w Polsce w dawniejszych latach wcale nie wynikała z nieodpowiedniego klimatu, to jest z niewystarczającej ilości światła słonecznego. Przyczyną, z powodu której montowanie paneli słonecznych było dość rzadkie, było niekorzystne prawo. Po zmianie prawa dotyczącego energetyki słonecznej w 2015 roku coraz częściej inwestuje się w instalację paneli fotowoltaicznych. Warto obalić także mit, jakoby Polska miała niewystarczająco dobre warunki pogodowe, żeby instalacja paneli słonecznych miała sens. Prawda jest taka, że polskie warunki pogodowe sprawdzają się wystarczająco dobrze jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego za pomocą paneli fotowoltaicznych.


Testowanie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne, które muszą być montowane na zewnątrz żeby posiadać bezpośredni dostęp do światła słonecznego, powinny być odpowiednio wytrzymałe. Panele fotowoltaiczne muszą być odporne na zmieniające się warunki pogodowe, dlatego przeprowadzane są specjalne testy, które sprawdzają tą wytrzymałość. Istnieją cztery testy wytrzymałościowe, którym poddaje się panele fotowoltaiczne. Każdy rodzaj testu sprawdza inny rodzaj wytrzymałości. Można wyróżnić więc testy cyklów termicznych, testy wilgoci i ciepła, testy obciążeń dynamicznych oraz testy PID. Wszystkie te testy wytrzymałościowe istnieją po to, żeby panele fotowoltaiczne jak najlepiej spełniały swoje funkcje. Każdy z rodzajów wyróżnionych testów podlega określonym procedurom, które określają metodę ich przeprowadzania. Po pozytywnym przejściu wszystkich testów wytrzymałościowych panele fotowoltaiczne mogą być przeznaczone do użytku. Panele fotowoltaiczne mogą przez wiele lat spełniać swoją funkcję, którą jest korzystanie z promieniowania słonecznego w celu zamiany jej w energię elektryczną.